Yat Sigortası

Yat Sigortası

Yat sigortası, diğer bir adıyla tekne sigortası olarak kullanılır. Özel amaçlı olarak kullanılan yatların denizdeki çekim yerlerinde, marinada ya da karada bağlandığı yerlerde meydana gelebilecek kazalara karşı güvenceye alınmasını sağlayan sigortaya, yat sigortası adı verilir. Bu sigortanın teminatları sigorta şirketlerine göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca pek çok sigorta şirketi ücretsiz avantajlar ve özel hizmetler de sağlamaktadır. Yeniden Sigorta acentemizden, yat sigortası teklifleri için 7/24 destek alabilirsiniz.

Yat Sigortası Teminatları Nelerdir?

Yat sigortası zorunlu olmayan bir sigorta türüdür. Ancak bazı marinalarda konaklama yapabilmek için ön şart olarak yat sigortasının yapılması istenmektedir. Bu gibi durumlarda ya da yatınızı meydana gelebilecek her türlü kazaya karşı güvenceye almak için yat sigortanızı yaptırabilirsiniz. Genel olarak sigorta şirketleri tarafından bu sigorta kapsamında sunulan teminatlar şöyledir;

  1. Batma, fırtına, çarpma ya da karaya oturma gibi deniz kazalarında meydana gelebilecek riskler teminat altına alınır.
  2. Yata ait makine teçhizatlarının çalınması, yatın ya da servis botların çalınması gibi hırsızlık durumları teminat altındadır.
  3. Yangın ya da infilak sonucunda yatın bir kısmının veya tamamının yanması sonucunda oluşan hasar, yat sigortası ile teminat altındadır.
  4. Üçüncü şahıslara karşı mali sorumluluk da bu sigortanın teminatları arasındadır. Yani yatın karşılaştığı bir kazada aldığı hasar ile karşı tarafın teknesinde meydana gelen hasarlar, can kaybı, sakatlık ve yaralama derecesinde oluşan zararlar ve bunların masrafları, teminat altına alınır.
  5. Yat, liman, rıhtım, iskele ve marina gibi sabit ya da haraketli cisimler ile parçalar da teminat kapsamındadır.
  6. Volkanik patlama, yıldırım ya da deprem gibi doğal afetler nedeniyle yatın zarar görmesi sonucunda oluşan masraflar teminat altındadır.
  7. Grev, terör, kargaşa ve harp gibi durumlarda yatın göreceği zararlar teminat altındadır.
  8. Korsanlık veya kötü niyetli hareketler sonucunda yata verilen zararlar ya da hırsızlık sonrasında oluşacak masraflar, teminat kapsamındadır.
  9. Yat sigortası poliçesi kapsamına oluşan hasarlardan dolayı enkazı kaldırma masrafları da teminat kapsamına alınır.

Yat Sigortası için Sunulan Ek Teminatlar Nelerdir?

Yukarıda sayılan teminatların dışında, yat sigortası için ek teminatlar da isteyebilirsiniz. Kişisel eşyalar, elektrikli cihazlar, çekme kurtarma teminatı, hukuksal koruma, ferdi kaza, makine hasarlarını genişletme, yat yardım, çevre kirliliği ve makine kırılması gibi durumlar için poliçenize ek teminatlar ekleyebilirsiniz. Yeniden Sigorta Acentemiz aracılığı ile yat sigortanız için en kapsamlı teklifleri, Türkiye’nin en iyi sigorta şirketlerinden ve en uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken istediğiniz teminatları belirlemek ve sorgulama yapmaktır. Acentemizdeki profesyonel çalışma arkadaşlarımız, belirlediğiniz teminatlar kapsamında en uygun yat sigortasını yaptırabilmeniz için sizinle iletişime geçecek ve sigortanızı yaptırmanız için her türlü yardımı sağlayacaktır.

Yat Sigortası Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Yat sigortalarında standart fiyat tarifesi bulunmaz. Bu poliçe fiyatları yatın yaşına, gövde bedeline, komisyon raporuna, gövde materyaline, konakladığı marinaya, kullanım tarzına ve istediğiniz ek teminatlara göre değişir. Yeniden Sigorta acentemizi tercih ederek bütçenize dost yat sigortası tekliflerinden ve uygun ödeme koşullarından hemen faydalanabilirsiniz.