Sorumluluk Poliçeleri

Sorumluluk Poliçeleri

Çeşitli ihmal durumlarında ortaya, maddi ve manevi hasarlar çıkabilir. Bu durumlarda siz, aileniz ya da çalışanlar kötü etkilenebilir ve bu zararlarla karşılaşabilir. İşte sizin, aile bireylerinin ya da çalışanlarınızın çeşitli ihmal durumlarında ortaya çıkabilecek maddi ve bedensel zararlara karşı korunmasını sağlayan sigorta poliçesine, sorumluk sigortası adı verilir. Sorumluluk sigortalarının çok sayıda çeşidi bulunur ve her türlü sorumluluk durumu için düzenlenebilir. Bu sigortaların kapsamı ise imzalanan poliçelerde belirlenir. Sigortalı olan kişinin sorumlu olduğu olumsuz durumlar sonucunda tazminat hakkı doğan kişilere ödenecek olan zarar, sorumluluk poliçelerden karşılanır.

Sorumluluk Sigortası Türleri Nelerdir?

Sorumluluk sigortaları günlük yaşamda yapılan hatalardan dolayı başkalarının zarar görmesi durumlarından, iş yerinde oluşabilecek olan iş kazalarından, mesleki koşullar nedeniyle ortaya çıkabilecek sorumluluklardan, ticari ürünlerin hasar görmesi durumlarından korumak amacıyla yapılmaktadır. Bu sigortalar çok fazla çeşitte yapılabilir ancak iki ana grupta incelenir. Bunları açıklayalım;

  • Kişisel sorumluluk sigortası

Bireyler tarafından yapılan ve bireysel sorumluluk alanlarını kapsayan sigorta türüdür. Yaşama alanlarında yapılan dekorasyonların başka dairelere zarar vermesi, evde çalışan kişilerin yanlışlıkla zarar görmesi, çocuklarınızın istemsiz olarak başka kişilerde maddi ya da bedensel hasar oluşturması gibi durumlar, kişisel sorumluluk sigortalarında değerlendirilir. Sizin ya da aile bireylerinin sebep olduğu durumlarda karşı tarafın zararını karşılayacak olan bu sigortaların teminatı, sigorta şirketlerine ve sizin isteklerinize göre değişir.

  • İşyeri sorumluluk sigortası

İşyeri için yapılan sorumluluk sigortası pek çok farklı türde uygulanır. Bu sigortalar, işyerinde kaza ya da ihmal durumlarında ortaya çıkabilecek maddi hasarları karşılamaya yönelik olarak yapılmaktadır. İşyeri için yapılan işyeri sorumluk sigortası türlerini şöyle açıklayalım;

  1. İşveren mali sorumluluk sigortası; işyerinde oluşabilecek iş kazaları sonrasında, çalışanların görecekleri zarar sonucunda işverenin ödemesi gereken hukuki masrafların ödenmesini sağlayan sigorta türüdür.
  2. Ürün mali sorumluluk sigortası; sigortalıya ait olan işyerindeki ürünlerin kullanımı sonucunda üçüncü şahısların zarar görmesi sonucunda ortaya çıkabilecek masrafların karşılanmasını sağlayan poliçedir.
  3. Mesleki sorumluluk sigortası; doktor, mali müşavir, avukat, mimar, mühendis, iş güvenliği uzmanı gibi pek çok mesleğe sahip kişilerin meslek hatası yapması ya da ihmalleri nedeniyle ortaya çıkabilecek üçüncü şahıs tazimatlarının karşılanmasını sağlayan poliçelerdir.
  4. Üçüncü şahıs sorumluluk sigortası; sigortalı olan kişinin iş yerinde kaza, sorumsuz davranma ya da ihmal gibi dumurlarda bedensel ya da maddi zarar vermesi sonucunda ortaya çıkan tazminat haklarının ve hukuki prosedürlerin güvence altına alınmasını sağlayan poliçedir.

Yukarıda sayılan sorumluluk sigortası çeşitleri özel güvelik mali sorumluluk, tüp gaz mali sorumluluk, tehlikeli maddeler ve tehlikeli atık, tıbbi kötü uygulamaya ait sorumluluk sigortası gibi artırılabilir. Yeniden Sigorta Acentemizden tüm sorumluluk sigortası çeşitleri hakkında detaylı bilgi edinebilir, mesleğinize ya da size uygun olan sorumluluk sigortasına dakikalar içinde ulaşabilir ve hemen kendinizi ya da sevdiklerinizi güvence altına alabilirsiniz. Üstelik uygun ödeme koşullarından faydalanabileceğiniz gibi belirleyeceğiniz ek teminatlar dahilinde istediğiniz poliçeyi, Türkiye’nin en iyi hizmetini sağlayan sigorta şirketinden alabilme ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.