Dask

1999 yılının Ağustos ayında yaşanan büyük deprem felaketinden sonra hayatımıza giren ve zorunlu olan Dask, zorunlu deprem sigortası olarak da tanımlanır. Yaşanan deprem felaketinden sonra ülkemizin deprem kuşağında olduğunun farkına varılmış ve yaşanan hasarın tazmini için devlet iş birliği ile aynı yıl DASK hayatımıza girmiştir. Tam açılımı Doğal Afet Sigortaları Kurumu olan Dask sigortası, diğer konut sigortaları ile birbirini tamamlayıcı özelliğe sahiptir. Deprem sonucunda evinizde meydana gelen hasarı karşılamak amacıyla, her yıl yapılması zorunlu olan bir poliçedir.

 

DASK Hangi Özelliklere Sahiptir?

Adından da anlaşılacağı gibi her ev için zorunlu tutulan DASK poliçesinin özelliklerini açıklayalım;

  1. DASK, deprem sonucunda meydan gelebilecek olan yangın, tsunami, yer kayması, patlama gibi durumlarda evinizin hasarını karşılamak amacıyla yapılır.
  2. DASK poliçesi her yıl devlet tarafından yenilenmesi zorunlu tutulan bir poliçe türüdür.
  3. Bu poliçeyi evinizi kiraya verirken, elektik ya da su tesisatı gibi tesisatlar bağlanırken mutlaka yaptırmanız gerekir.
  4. Dask poliçesi yalnızca binaya gelecek olan hasarı karşılar, evin içindeki eşyalara ya da ortak alandaki eşyalara gelen hasarlar karşılanmaz.
  5. Dask poliçenizin teminat değeri her yıl belirlenen, evin metrekare değerine göre değişir.

DASK Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Dask fiyatları her ev için sabit değildir. Eviniz için ödeyeceğiniz Dask poliçesi fiyatı binanızın bulunduğu bölgenin risk türüne, bina yaşına, yapı tarzına, dairenin metrekaresine göre belirlenir. Ayrıca Dask ile sigorta şirketleri tarafından ek teminatlar da sunulabilir. İsterseniz Dask poliçesi ile birlikte konut sigortası da yaptırarak hem evinizi deprem riskine karşı korumuş olursunuz hem de içindeki eşyaları depremle birlikte diğer tüm risklere karşı koruma altına alabilirsiniz. Yeniden Sigorta acentemizden Dask ve konut sigortası paketleri hakkında destek alabileceğiniz gibi yalnızca Dask poliçenizi yaptırmak için de yardım isteyebilirsiniz.

DASK Yaptırırken Neden Sigorta Şirketi Önemli?

DASK zorunlu bir sigorta olduğu ve metrekare fiyatına göre belirlendiği için hemen hemen bütün sigorta şirketlerinde, evinizin sigorta fiyatı aşağı yukarı aynı olacaktır. Burada önemli olan hasar yaşanması durumunda anında çözüm üretebilecek ve hasarın tazminini hemen karşılayabilecek bir şirketten poliçenizi yaptırmanızdır. Yeniden Sigorta acentemiz 13 yıllık uzman tecrübesine dayanarak sizleri, Türkiye’nin lider sigorta şirketleri ile buluşturmaktadır.

Acentemizden, güvenilir ve hasar anında hemen yanınızda olabileceğinden emin olduğunuz sigorta şirketleri tarafından sunulan DASK poliçesi tekliflerinizi zaman kaybetmeden, sadece dakikalar içinde alabilirsiniz. Üstelik poliçenizi anında yaptırabilir ve uygun ödeme seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.

Evinizi deprem riskinin yanında her türlü yaşanacak doğal afete karşı da koruma altına almak, hatta evin içindeki eşyalarınızı da bu korumaya dahil etmek için konut sigortası tekliflerimizden de faydalanabilirsiniz. Konut sigortası, DASK poliçesi olmadan yaptırılamaz. Yeniden Sigorta acentemiz aracılığıyla Dask poliçenizi yaptırdıktan sonra size özel indirimli ve kapsamlı tekliflerle sunulan konut sigortası paketlerinden de anında yararlanma imkânı elde edebilirsiniz.