Bireysel Emeklilik

Bireysel Emeklilik

Bireysel Emeklilik, mevcut emeklilik sisteminin bir tamamlayıcısı olarak, emeklilik hayatınızda gelirinizi arttırmaya yardımcı olan bir sistemdir. Bu sistem sayesinde çalışma hayatınızda yapacağınız ufak birikimler ile emeklilik haytanızı daha rahat geçirebilirsiniz. Türkiye şartlarında insanlar emekli olduklarında SGK’dan aldıkları maaşlar, çalışıyorken aldıkları maaşlardan çok daha düşüktür. Bu da hayat standardınızın emekli olunca düşmesine neden olur. Bireysel emeklilik sistemine dahil olarak emekli olduğunuzda hayat standardınız düşmeden yaşamaya devam edebilirsiniz. Bu sistemin sağladığı avantajlar ile yüksek bir maaş geliri elde edebilirsiniz.

 


Bireysel Emeklilik Sistemi Nasıl İşler?

Bireysel Emeklilik sistemine bir sigorta şirketinden yaptıracağınız poliçe ile dahil olabilirsiniz. Her sigorta şirketinin farklı tasarruf planları bulunur. Bu planlardan size en uygun olanı seçerek birikim yapmaya başlayabilirsiniz. Her ay yatıracağınız belirli bir miktar para ile geleceğinizi garantiye alabilirsiniz. 10 yıl birikim yaparak 56 yaşına geldiğinizde ise emeklilik hakkı kazanırsınız. Emekli olan kişiler yıllık gelir sigortası yaptırarak emekli maaşı almaya hak kazanır. Bu sigorta ile dilerseniz 99 yaşınıza kadar, dilerseniz de sizin belirlediğiniz bir tarihe kadar emekli maaşı alma hakkınız bulunur.

Emekli olduktan sonra alacağınız maaş miktarını ve ne kadar süre maaş alacağınızı siz belirlersiniz. Üstelik aylık, 3 aylık, 6 aylık ya da yıllık olarak maaşınız alabilirsiniz. Emekliliğe hak kazandıktan sonra dilerseniz Bireysel Emeklilik sisteminde paranızın bir kısmını toplu şekilde bir kısmını maaş şekline de alabilirsiniz. Bunlara ek olarak paranızın tamamını toplu şekilde alma imkânınız da vardır.

Bireysel Emeklilik Sistemi Avantajları Nelerdir?

Bireysel Emeklilik sisteminin çok sayıda avantajı vardır. 2003 yılında hayatımıza dahil olan bu sistem ile şu anda emekli olan çok sayıda insan bulunur. Ayrıca 2013 yılında çıkarılan yeni yasalar ile sistemin gelişmesi de sağlanmıştır. Bu sistemle elde edeceğinizi avantajlar şöyledir;

  1. Bireysel emekliliğiniz ile emekli maaşınızı bugünden koruma altına alabilirsiniz.
  2. Bu sistem sizin seçtiğiniz fonlarda birikimlerinizin değerIenmesini sağlar. Her sigorta şirketinin farkı fonları vardır ve bu fonlar arasında yılda 6 kez değişiklik yaparak, gelirinizi kontrol altında tutabilir ve değerlenmesini sağlayabilirsiniz. Fon yönlendirmesi, şirketlerin uzmanları tarafından yapılır.
  3. Bu sistem ile her ay yatırdığınız katkı paylarının %25’i, ek katkı payı olarak emeklilik hesabınızda birikir. Bu sayede çift taraflı kazanç elde edersiniz.
  4. Bu sistemde biriken fonlarınızı dilediğiniz zaman çekebilirsiniz. Ödeme yaptığınız süre boyunca vergi alınmaz ancak sistemden çıkarken içerideki tutarın belli bir kısmı kadar vergi kesintisi yapılır.
  5. Bu sistemle yalnızca kendinizin değil, çocuklarınızın geleceğini de garantiye alabilirisiniz. Yeni çıkarılan yasa ile 18 yaşından küçük çocuklarınız için de bireysel emeklilik yaptırabilirsiniz.

Neden Yeniden Sigorta’yı BES için Tercih Etmeliyim?

BES planlarında seçtiğiniz sigorta şirketinin önemi büyüktür. Bu şirketin fonlarının yükse gelir sağlaması ve size sunduğu emeklilik planları, alacağınız maaşı etkiler. Yeniden Sigorta Acentemiz 13 yıllık deneyimi, uzman kadrosu ve Türkiye’nin önde gelen sigorta şirketleri ile yapmış olduğu iş ortaklıkları sayesinde, BES için size en yüksek getiriyi sağlayacak sigorta şirketlerinin planlarını sunar. Acentemizden yalnızca birkaç dakika içinde size özel teklif planınızı alabilir ve hemen bireysel emeklilik sistemine dahil olabilirsiniz.